„Kolorowa Szkoła” Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ostrołęce oraz Niepubliczne Gimnazjum w Ostrołęce uczestniczyły w Rządowym programie wspomagania w latach 2015 – 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „BEZPIECZNA +”.
15 grudnia 2015r. odbyło się podsumowanie projektu w formie przedstawienia pt. „Bezpieczna droga do babci” przygotowanego przez uczniów „Kolorowej Szkoły” Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Natomiast uczniowie Niepublicznego Gimnazjum przygotowali prezentację multimedialną zawierającą dokumentację zdjęciową z przeprowadzonych zajęć – mówiła Joanna Saj nauczyciel oligofrenopedagog.
Uczniowie niepełnosprawni dowiedzieli się jak radzić sobie w sytuacjach niebezpiecznych, na które są narażeni w codziennym życiu, takich jak: wezwanie pierwszej pomocy podczas wypadku, pożaru; udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej; prawidłowe przejście przez jezdnię; zagrożenia wynikające ze środków chemicznych oraz wiele innych. Podopieczni z dużym zaciekawieniem oraz zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach – informuje Karolina Judyta Kozłowska nauczyciel oligofreonopedagog.
W ramach projektu odbyły się warsztaty edukacyjne obejmujące - wyjście do Komendy Miejskiej w Ostrołęce, wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, spotkanie w szkole z: policjantem, strażakiem, ratownikiem medycznym oraz ratownikiem wodnym. W wyjściach pomagali uczniowie/wolontariusze z ZSZ nr 3 w Ostrołęce – mówiła Karolina Judyta Kozłowska nauczyciel oligofrenopedagog.
„Bezpieczna +” kładła nacisk na kluczowe elementy związane z bezpieczeństwem uczniów zarówno w szkole jak i poza nią oraz budowała pozytywny klimat szkoły. Działania planowane w ramach Programu były ukierunkowane na podnoszenie kompetencji związanych z bezpieczeństwem wszystkich osób tworzących środowisko szkolne i sprzyjających współpracy z miejskimi jednostkami (Straż, Policja). W ramach projektu szkoły zostały wyposażone w: pomoce dydaktyczne, drukarkę, laptopa, rzutnik i ekran. - informuje Małgorzata Szafrańska prezes Stowarzyszenia „Dajmy razem szansę”.
Zadaniem szkoły jest nie tylko zapewnienie uczniom, rodzicom i nauczycielom bezpieczeństwa na terenie szkoły, ale wyposażenie wszystkich osób tworzących środowisko szkolne w wiedzę i kompetencje np. „Jak porozumieć się z uczniem niemówiącym?” – w szkole wykorzystywane są alternatywne i wspomagające metody komunikacji AAC. Podczas zajęć i wyjść w ramach "Bezpiecznej +" uczniowie korzystali z tego to, co pomaga im być aktywnym i zrozumianym przez drugą osobę tj. osobiste książki do komunikacji, tablety, komunikatory, Step by Stepy, Go Talki, piktogramy - informuje Małgorzata Szafrańska prezes Stowarzyszenia „Dajmy razem szansę”.
Bardzo serdecznie dziękujemy
zaproszonym gościom za przybycie i chęć udziału w projekcie.