Praca logopedy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną ukierunkowana jest na cały proces nabywania kompetencji komunikacyjnych. Komunikację, mowę i język ujmujemy razem, jako współwystępujące i kształtujące cały system porozumiewania się ludzi. Kluczowym celem terapii logopedycznej w szkole jest dążenie, by dziecko jak najszybciej opanowało system języka na poziomie pozwalającym porozumiewanie się, w stopniu możliwym do osiągnięcia w warunkach danej niepełnosprawności.
Realizacja zakładanych celów terapeutycznych wymaga poszukiwania skutecznych form i metod oraz dostosowania ich do indywidualnych potrzeb dziecka z uwzględnieniem jego możliwości rozwojowych. W szkole terapia logopedyczna prowadzona jest indywidualnie. W zakres terapii wchodzą również grupowe zajęcia komunikacyjne "Gaduły" w każdym oddziale klasowym.
Terapia logopedyczna naszych uczniów opiera się na:
- poprawie funkcji pokarmowych (trening gryzienia, żucia i połykania);
- usprawnianiu funkcji słuchowych (kształcenie uwagi słuchowej oraz uwrażliwianie słuchu fonemowego);
- stymulacji narządów artykulacyjnych;
- ćwiczeniach praksji oralnej, pogłębianiu oddechu i wydłużaniu fazy wydechowej, wzmacnianiu fonacji;
- wywoływaniu głosek i wprowadzaniu ich do mowy spontanicznej;
- korygowaniu wad wymowy;
- ćwiczeniach poprawiających dykcję.
Ponadto terapia obejmuje wszystkie zaburzone funkcje dziecka, a szczególnie te, które mają bezpośredni lub pośredni związek z mową jak: ćwiczenia dużej i małej motoryki, koordynacja słuchowo – wzrokowo – ruchowa, analiza i synteza wzrokowa, szeregowanie, umiejętność dokonywania kategoryzacji, ćwiczenia pamięci (nauka wierszy).
Metody stosowane w terapii logopedycznej:
- Komunikacja wspomagająca i alternatywna (gesty MAKATON, zdjęcia, system obrazkowy Mówik oraz PCS);
- Stymulacja logopedyczna;
- Ustno-twarzowa terapia regulacyjna (oparta na elementach metody Castillo Morales`a, masaż logopedyczny);
- Terapia behawioralna (elementy);
- Metoda Dennisona (elementy);
- Zabawy paluszkowe (zabawa naprzemienna);
- Muzykoterapia.
Logopeda - mgr Martyna Gadecka
Logopeda - mgr Wioleta Gut
Wojtek i komunikacja AAC w "Kolorowej Szkole Powoli wdrażamy Wojtka do korzystania z technologii TIK - tablet (gry edukacyjne) w „Kolorowej Szkole” Podstawowej w Ostrołęce. Komunikacja AAC Wojtek ćwiczy:
Julia jedzie do babci. A Wy jakie macie plany na weekend? Nauka porozumiewania się jest najistotniejszym ze wszystkich oddziaływań terapeutycznych w "Kolorowej Szkole" Podstawowej w Ostrołęce podejmowanych wobec osób niemówiących. Co to jest AAC? AAC to ogół metod, które są stosowane do wspierania komunikacji osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się. Metody te umożliwiają takim osobom wyrażanie swoich potrzeb, preferencji, myśli, opinii, a w konsekwencji pomagają w nawiązywaniu relacji z innymi osobami. AAC wspiera budowanie tożsamości osoby niemówiącej, pozwala jej stać się autonomiczną jednostką, a tym samym daje niezależność i poczucie wpływu na swoje życie.
|
|||
W Kolorowym Przedszkolu, „Kolorowej Szkole” Podstawowej i Szkole Przysposabiającej do Pracy dzieci na indywidualnych zajęciach logopedycznych usprawniają swoją komunikację z otoczeniem. Uczą się budować zdania na urządzeniu ProxTalker opartym na symbolach MÓWIK. Ćwiczą percepcję słuchową i wzrokową na urządzeniu C-Eye. Poszerzają słownik bierny i czynny, ćwiczą nad pracą narządów artykulacyjnych, a także utrwalają prawidłowy tor oddechowy. |
|||
Dzieci na zajęciach logopedycznych pracują nad motoryką małą, poszerzają słownik bierny i czynny. Ćwiczą rozumienie usłyszanych zdań, a także zdań przedstawionych w symbolach Mówik. Mają robione masaże logopedyczne, a także biorą udział w Programach Aktywności Knillów. Usprawniają percepcję wzrokową i słuchową na urządzeniu C-Eye. |