Sensoplastyka

 


w „Kolorowej Szkole” Niepublicznej Szkole Podstawowej w Ostrołęce

 

Projekt „Sensoplastyka daje radość, sprawność i samodzielność”

Działanie na rzecz osób niepełnosprawnych finansowane przez Urząd Miasta Ostrołęki
i Stowarzyszenia „Dajmy razem szansę” w Ostrołęce.

 

Naturą dziecka jest wielozmysłowe poznawanie świata już od najmłodszych lat, doświadczanie go poprzez działanie. Dzieci potrzebują środowiska bogatego w bodźce i wyzwania. Dzięki działaniu ćwiczą różne kompetencje. Podczas samoczynnej zabawy, kształtują się zainteresowania, poczucie sprawstwa i świadomość własnej mocy. Młody człowiek uczy się przez obserwację i naśladowanie, jednak by rozwinąć skrzydła i wykorzystać swój potencjał potrzebuje wzoru, ale przede wszystkim, dawania możliwości samodzielnego decydowania, doświadczania, poznawania i uczenia się.

Dzieci są pełne kreatywności, pomysłowości i chęci do kształcenia. Dlatego gdy pozostawimy je bez czujnego oka rodzica lub opiekuna, okazuje się, że odnajdujemy je pobrudzone, upaćkane, a wokół pełno jest bałaganu. Tymczasem to wrodzona potrzeba dziecka, na którą my dorośli powinniśmy w mądry sposób pozwolić i zaakceptować. Stąd właśnie pomysł na zajęcia Sensoplastyka®, prowadzone w „Kolorowej Szkole” Niepublicznej Szkole Podstawowej w Ostrołęce i Niepublicznym Gimnazjum. Nasi podopieczni ze względu na swoją niepełnosprawność mają ograniczone lub uniemożliwione, właśnie takie poznawanie świata. Sensoplastyka® autorstwa Anny Izabelli Stefańskiej, czyli metoda wspierania rozwoju poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej/ w oparciu o edukacje plastyczną z elementami Coachingu. Jej istotą jest oparcie procesu twórczego na podbudowie Coachingowej. Od strony działań plastycznych: materiały sensoryczne wykorzystywane na zajęciach opierają się tylko i wyłącznie na wykorzystywaniu bezpiecznych produktów spożywczych. Według autorki, celem zajęć jest wspieranie rozwoju kompetencji intra oraz interpersonalnych poprzez odpowiednie przygotowanie przestrzeni oraz oparcie procesu twórczego na podejściu coachingowym. Budowanie twórczych, samodzielnych i zrównoważonych osobowości, które będą maksymalnie przygotowane do wyzwań jakie stawia współczesna rzeczywistość. A przede wszystkim będą gotowe do osiągania sukcesów.

Uczestnicy zajęć w jak największym możliwym dla nich stopniu samodzielności przygotowują np. masy plastyczne oraz farby jednocześnie aktywizując wszystkie swoje zmysły... Podczas zajęć dzieci uczą się podejmować samodzielnie decyzje, nie wykonując przy tym naszych poleceń.

Czas warsztatów Sensoplastyka® to niejako czas eksperymentu, tak dla nas jak i dla dzieci i starszych uczestników zajęć. Pozwalamy sobie na bycie obserwatorem i facylitatorem procesu (a nie kierownikiem), a uczestnikom przygotowujemy przestrzeń do poznawania świata i budowanie siebie w sposób zdrowy i zrównoważony.

 

Zgodnie z Zasadami Pracy Metody Sensoplastyka® niezbędnymi narzędziami oraz materiałami podczas zajęć są:

  • barwniki spożywcze, produkty spożywcze, takie jak: mąka pszenna, mąka ziemniaczana, olej, cukier, woda, sól, ryż, kasza gryczana, kasza jęczmienna, kasza jaglana, mąka kukurydziana, soczewica, mąka sojowa, żelatyna, galaretki, soda, kasza manna, mleko w proszku, kuskus, błyskawiczna kasza ryżowa, makarony, gotowane warzywa i wiele, wiele innych które można skonsumować ;-)
  • plandeka i folia do zabezpieczenia powierzchni sali warsztatowej,
  • miski, butelki, łatwo obsługiwane pojemniki,
  • strój roboczy, ubrania na zmianę, nie mogą być to fartuchy !!!!!! Istotnym aspektem zajęć jest nie używanie odzieży ochronnej, tj. fartuchów, kombinezonów, etc. Przygotowujemy strój roboczy, zwyczajne ubranie, które przeznaczone jest na cele „brudzeniowe”.

Aby zapewnić dzieciom jak najlepszy komfort pracy, możliwość rozbudzania swojej kreatywności i dobrą zabawę podczas zajęć Sensoplastyka® przestrzegamy następujących zasad:

 
  1. Używamy tylko i wyłącznie produktów spożywczych, czyli wszystkiego tego co dziecko będzie mogło spróbować, posmakować, polizać;-)
  2. Przygotowujemy wolną przestrzeń. Stwarzamy warunki do samodzielnego działania. Pracujemy na otwartej przestrzeni - podłodze, ziemi, na plandece. NIE PRACUJEMY PRZY STOŁACH. Zapewniamy tym samym swobodę w wyborze pozycji do pracy i swobodę poruszania się. Przygotowujemy materiały w łatwo obsługiwanych pojemnikach tzn. takich z których dzieci mogą z łatwością korzystać, bez proszenia nas o pomoc.
  3. Odstawiamy w kąt fartuchy i odzież ochronną Pracujemy w ubraniu przeznaczonym do ubrudzenia, takim o które kompletnie nie musimy się martwić. NIE UŻYWAMY FARTUCHÓW, ani żadnej odzieży tzw. ochronnej, która sugeruje, że możemy się ubrudzić tylko w pewnym zakresie. Ponieważ dając uczestnikowi zajęć fartuch przekazujemy jednocześnie informację „Możesz się bawić i korzystać z zajęć, ale tylko w ramach tego fartucha. Nie ubrudź się poza fartuchem” i tym samym zakłócamy w ten sposób naturalny proces spontanicznej aktywności twórczej.
  4. Dajemy sobie czas NIE POŚPIESZAMY, umożliwiamy dzieciom wykorzystanie potencjału zabawowego i poznawczego danej substancji – we właściwy dla konkretnego dziecka sposób. NIE ZACHĘCAMY słownymi komunikatami takimi jak np. Zobacz jakie to fajne/ spróbuj, dotknij, etc. Same/-i podejmujemy aktywność i czekamy, aż ktoś z własnej woli do nas dołączy.
  5. Zadajemy pytania zamiast wydawać polecenia. Zamiast gotowych przepisów udostępniamy różne materiały i obserwujemy. Np. na pytanie – Co mam do tego dodać? Odpowiadamy - A co byś chciał/-a? Na pytanie - A co z tego wyjdzie? odpowiadamy – Chciał(a)byś sprawdzić? NIE WYDAJEMY POLECEŃ!
  6. Zamiast zachęcać, dajemy czas i po prostu się bawimy. BAWIMY SIĘ I CZEKAMY, aż zwycięży dziecięca ciekawość – we właściwym dla danego dziecka czasie. Cierpliwości:-).
  7. Dostrzegamy trudne sytuacje i wspieramy w ich doświadczaniu. NAZYWAMY EMOCJE, SYTUACJE, ZADAJEMY PYTANIA, JASNO STAWIAMY GRANICE
  8. NIE TRZYMAMY SIĘ BEZWZGLĘDNIE PRZEPISÓW NA FARBY I MASY PLASTYCZNE:-)
 

!!! BRUDZIMY SIĘ!

Jak pokazały już pierwsze zajęcia Sensoplastyka® dla podopiecznych „Kolorowej Szkoły” Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce
i Niepublicznego Gimnazjum jest to wyjątkowy czas, w którym nasi uczniowie mogą stawać się twórcami, rozwijać swoją pomysłowość
i wyobraźnię, a radość i emocje jakich doświadczają pozwala im

BYĆ SZCZĘŚLIWYM, BRUDNYM DZIECKIEM !!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 Opracowały:

• Sensoplastyka® - Trener 1 stopnia Mariola Zadrożna

• Sensoplastyka® - Trener 1 stopnia Agnieszka Nadrowska

 

fot. „Kolorowa Szkoła” Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ostrołęce

 

Sensoplastyka - kwiecień 2023 r.

 

Sensoplastyka - marzec 2023 r.

 

Sensoplastyka - luty 2023 r.

 

Sensoplastyka - styczeń 2023 r.

 

Świąteczne warsztaty sensoplastyczne - grudzień 2022 r.

Sensoplastyka to mnogość faktur, tekstur, smaków oraz cała paleta barw. Wszystkiego można dotknąć, wszystkiego skosztować, spróbować łączyć, a dodatkowym plusem jest fakt, że sensoplastyka opiera się na wykorzystaniu technik arteterapeutycznych – działania sensoplastyczne sprzyjają relaksacji.

Tak właśnie wyglądały nasze grudniowe warsztaty sensoplastyczne, które były pełne były zapachów, kolorów, które kojarzą się nam ze Świętami Bożego Narodzenia.

 

Sensoplastyka - 25 listopada 2022 r.

 

Sensoplastyka - 24 listopada 2022 r.

 

Sensoplastyka - październik 2022 r.

 

Sensoplastyka - czerwiec 2022 r.

  Sensoplastyka® listopad 2017 r.
 
 

„Szczęśliwe dziecko, to brudne dziecko” rzekł kiedyś zacny człowiek.
Kolejny cykl zajęć Sensoplastyka® prowadzonych w „Kolorowej Szkole” i Niepublicznym Gimnazjum potwierdzają tylko tę dawną maksymę.
Sensoplastyka® daje możliwość naszym podopiecznym wychodzić poza ramy, w których zwykle się znajdują: „zostaw to!, nie wolno! bo się pobrudzisz!”. Jest to czas, w którym dziecko może poczuć się wolne, niesione swoją pomysłowością i kreatywnością. Sam doświadcza i uczy się. Poznaje swoje preferencje, upodobania, nabiera pewności we własne możliwości, ponosi konsekwencje swoich działań.
Uczestnicy warsztatów uczą się cierpliwości, przełamują swoje ograniczenia i jednocześnie wyzwalają niesamowite pokłady radości, uśmiechu
i energii.
Zatem, trwamy dalej w naszych szalonych działaniach, nie skupiamy się na masie, brudnych ubraniach, których po każdych zajęciach przybywa
w szybkim tempie…

TWORZYMY! BAWIMY SIĘ! UCZYMY SIĘ! BRUDZIMY SIĘ!!!

Sensoplastyka ® - Trener 1 stopnia Agnieszka Nadrowska

Sensoplastyka ® - Trener 1 stopnia Mariola Zadrożna

  listopad 2017 r.
 
 

Nasi podopieczni czerpią niesamowitą radość z zajęć Sensoplastyka®. Odkrywają to, co jeszcze nieznane, dostrzegają to, co niezauważalne, wyrażają własną ekspresję twórczą i przede wszystkim dobrze się bawią.

Uśmiech naszych uczniów podczas warsztatów Sensoplastyka® wyraża więcej niż tysiąc słów. Ich mimika twarzy, towarzyszące gesty, ruch całego ciała są pełne pozytywnych emocji. Możliwość decydowania oraz poszukiwanie własnych preferencji wyzwala w uczestnikach chęć polisensorycznego poznawania świata. Dlatego nie zaprzestajemy w naszych działaniach i dalej kontynuujemy przygodę z Sensoplastyka®! BAWIMY SIĘ!!! BRUDZIMY SIĘ!!! Sensoplastyka ® - Trener 1 stopnia Agnieszka Nadrowska Sensoplastyka ® - Trener 1 stopnia Mariola Zadrożna Nasi podopieczni czerpią niesamowitą radość z zajęć Sensoplastyka®. Odkrywają to, co jeszcze nieznane, dostrzegają to, co niezauważalne, wyrażają własną ekspresję twórczą i przede wszystkim dobrze się bawią. Uśmiech naszych uczniów podczas warsztatów Sensoplastyka® wyraża więcej niż tysiąc słów. Ich mimika twarzy, towarzyszące gesty, ruch całego ciała są pełne pozytywnych emocji. Możliwość decydowania oraz poszukiwanie własnych preferencji wyzwala w uczestnikach chęć polisensorycznego poznawania świata.

Dlatego nie zaprzestajemy w naszych działaniach i dalej kontynuujemy przygodę z Sensoplastyka®!

BAWIMY SIĘ!!! BRUDZIMY SIĘ!!!

Sensoplastyka ® - Trener 1 stopnia Agnieszka Nadrowska
Sensoplastyka ® - Trener 1 stopnia Mariola Zadrożna 

  październik 2017 r.
 
   

Najczęściej czytane

Kontakt

"Kolorowa Szkoła"
Niepubliczna Szkoła Podstawowa

 ul. Poznańska 34/36
07-409 Ostrołęka

tel. 508 86 18 55

Kronika - 2016/2017

Kronika - 2017/2018

Kronika - 2015/2016


Kronika - 2018/2019

Kronika - 2014/2015

Kronika - 2019/2020

Kronika - 2013/2014

Kronika - 2020/2021

Kronika - 2012/2013

Kronika - 2021/2022