„Życia nie można nauczyć się siedząc w ławce szkolnej”
25 marca 2015r. „Kolorową Szkołę” Niepubliczną Szkołę Podstawową i Niepubliczne Gimnazjum w Ostrołęce odwiedli uczniowie z klas I i II Liceum Ogólnokształcącego o profilu socjalnym Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Ostrołęce. Spotkanie miało na celu odbycie jednodniowych praktyk, aby zapoznać się z pracą nauczyciela – oligofrenopedagoga i logopedy.
Zadania realizowane przez licealistów w trakcie odbywania praktyk w obu szkołach („Kolorowej Szkole” Niepublicznej Szkole Podstawowej i Niepublicznym Gimnazjum):
- zapoznanie się z podstawą prawną działalności szkół,- zapoznanie się z obowiązkami i zasadami pracy,
- zapoznanie się z uczniami niepełnosprawnymi ruchowo i intelektualnie (Autyzm, Zespół Downa, Zespół Retta, Mózgowe Porażenie Dziecięce),
- poznanie form i metod pracy z osobami niepełnosprawnymi np. alternatywnej i wspomagającej komunikacji AAC,
- uczestnictwo w lekcjach i zajęciach dodatkowych prowadzonych w szkole,
- uczestnictwo w czynnościach samoobsługowych i pielęgnacyjnych.
Moim zdaniem współpraca „praktykant – uczeń niepełnosprawny” układała się pomyślnie i z korzyścią dla obu stron – mówiła wicedyrektor Małgorzata Szafrańska.
Życia nie można nauczyć się siedząc w ławce szkolnej - Chciałabym bardzo gorąco podziękować koordynatorowi Ogólnopolskiego Programu Dzień Przedsiębiorczości realizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Pani Renacie Sawickiej z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce za chęć współpracy i zaangażowanie uczniów. Dzień Przedsiębiorczości był bardzo dobrą okazją, aby poznali metody i formy pracy z dziećmi niepełnosprawnymi – informuje wicedyrektor Małgorzata Szafrańska.