Październik to miesiąc komunikacji alternatywnej
i wspomagającej (AAC).
AAC to metoda przeznaczone dla osób w różnym wieku, które nie mogą się porozumiewać mową w sposób zrozumiały dla innych. Są to głównie osoby z afazją, autyzmem, upośledzeniem umysłowym, zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, dysartrią. Osoba, która nie może mówić, zawsze funkcjonuje poniżej swoich możliwości intelektualnych, emocjonalnych i społecznych. Jest traktowana jak ktoś kto nie tylko nie mówi, ale też nie rozumie, nie ma własnego zdania. AAC wspiera budowanie tożsamości osoby niemówiącej, pozwala jej stać się autonomiczną jednostką, a tym samym daje niezależność i poczucie wpływu na swoje życie. Nauka porozumiewania się jest najistotniejszym ze wszystkich oddziaływań terapeutycznych podejmowanych wobec osób niemówiących.
Stowarzyszenie „Dajmy razem szansę” zorganizowało w dniach 8 – 9 października 2016r. w siedzibie „Kolorowej Szkoły” Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Ostrołęce szkolenie pt.: „Praktyczny kurs alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się (AAC)”, które poprowadziła Pani Ewa Przebinda.
W szkoleniu uczestniczyli pedagodzy specjalni, logopedzi, terapeuci, fizjoterapeuci nauczyciele, rodzice i inne osoby pracujące z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi nie mówiącymi.
Szkolenie finansowane było ze środków Zarządu Województwa Mazowieckiego w ramach otwartego konkursu ofert „Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych” i ze środków Stowarzyszenia „Dajmy razem szansę”.
fot. Michał Nerwiński
Media o nas:
www.moja-ostroleka.pl
www.eostroleka.pl