Alpakoterapia

Alpakoterapia w „Kolorowej Szkole” Niepublicznej Szkole Podstawowej w Ostrołęce

Alpakoterapia narsena to forma zajęć, która pomaga dzieciom w nauce kontaktów ze zwierzętami. Alpaki pomagają w leczeniu dzieci są pomocne w usprawnianiu czynności ręki i ciała.
Praca z dziećmi przy udziale zwierząt pozwala zastosować klasyczną rehabilitację w lżejszej formie, jaką jest zooterapia. Obcowanie z tymi zwierzętami pomaga rozluźnić się i otworzyć, może poprawić samopoczucie. Kontakt z alpakami zmniejsza lęk i uczucie stresu, pomaga oderwać się od codziennego życia – informuje Małgorzata Szafrańska wicedyrektor.

Alpakoterapia jest to terapia wspomagająca inne terapie, mająca ogromny wpływ na sferę emocjonalną, społeczną, intelektualną i psychoruchowa człowieka. Alpaki są motywatorem do wykonywania określonych działań.Ta forma terapii skierowana jest do osób z porażeniem mózgowym, autyzmem zespołem Downa oraz innych dzeci i dorosłych z niepełnosprawnością– informuje Natalia Gąska.

Alpakoterapia narsena wpływa pozytywnie na samoocenę, budowanie relacji interpersonalnych,wyrażanie emocji, oraz pokonywanie leków i własnych ograniczeń. W sferze poznawczej poprawia zapamiętywanie,rozwija pracę wszystkich zmysłów oraz wpływa na koncentrację. Podczas wykonywania ćwiczeń ruchowych oddziałuje na równowagę, rozwija motoryke oraz zmniejsza napięcie mięśniowe – informuje Natalia Gąska. Szczerze polecam poznanie bliżej alpak i do tej oto terapii z puszystymi zwierzętami – informuje Natalia Gąska.

fot. „Kolorowa Szkoła” Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ostrołęce

Spotkanie z alpakami - 25 października 2019 r.

Alpakoterapia - październik 2019 r.

Alpakoterapia - wrzesień 2019 r.

13 i 20 września 2019 roku odbyły się niezwykłe spotkania z Alpakami Karolem i Perłą.
Sam wygląd alpak wzbudził sympatię uczniów, dlatego dzieci z każdej z grup nie miały problemów, aby je pogłaskać czy przytulić. Dowiedzieliśmy się, że nasi goście to krewni wielbłądów, a marchewka jest dla nich tak pyszna, jak dla nas słodycze.
Największą rolę odegrał tu dotyk, który poprzez wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, uspokaja i powoduje rozluźnienie.
Te niezwykłe spotkania dostarczyły wszystkim wiele radości.
Bardzo dziękujemy za wizytę Pani Natalii. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.