Zajęcia
  1.  Kształcenie w "Kolorowej Szkole" Niepublicznej Szkole Podstawowej w Ostrołęce uczniów z  niepełnosprawnością sprzężoną polega na nauczaniu i wychowaniu całościowym, zintegrowanym, opartym na wielozmysłowym poznawaniu otaczającego świata - w całym procesie edukacji.
  2. Edukacja uczniów z  niepełnosprawnością sprzężoną opiera się na indywidualnych programach edukacyjnych, opracowanych przez nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniami na podstawie odrębnych przepisów.
  3. Nauczyciele prowadzą zajęcia edukacyjne zgodnie z indywidualnym programem edukacyjnym, zachowując korelację treści nauczania i wychowania. Czas zajęć i przerw dostosowują do możliwości i potrzeb uczniów. O doborze uczniów do oddziałów decydują głównie ich potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne.
  4. Ze względu na specyficzny charakter edukacji uczniów z  niepełnosprawnością sprzężoną, a także indywidualne tempo i zakres nauki każdego ucznia, osiągnięcia w poszczególnych sferach oddziaływań pedagogicznych i rewalidacyjnych są planowane indywidualnie. Dokonywana okresowo przez nauczycieli i specjalistów wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia umożliwia modyfikowanie indywidualnego programu edukacyjnego i dostosowanie poziomu oczekiwanych osiągnięć ucznia do jego możliwości.

MARZEC 2021

 Sadzimy kwiaty

Doniczki, ziemia, sadzonki – ważna sprawa, będzie w szkole super zabawa. W ogrodników się zabawimy i wspólnie kwiatki zasadzimy.

Sadzenie kwiatów bardzo podobało się dzieciom, które z dużym zaangażowaniem sadziły swoją roślinkę.

Dzięki bezpośredniej obserwacji będą miały możliwość poznania cyklu rozwoju roślin oraz uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.

LUTY 2021

„C” jak cytryna

Uczniowie poznali dziś wielozmysłowo cytrynę. Najpierw nazywali owoc, określali jego kształt i kolor, a następnie mieli możliwość wąchania i skosztowania pokrojonej na kawałeczki cytryny. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że była bardzo kwaśna.

Sensoryczne poznanie cytryny było także wprowadzeniem do nauki litery „C”. Artykułowaliśmy naszą literę na głos, wymienialiśmy inne wyrazy z tą literą oraz doskonaliliśmy umiejętności grafomotoryczne poprzez pisanie litery, m.in. na mące, po śladzie - na drewnianych tabliczkach i kartce. Uczniowie również świetnie sobie poradzili z wyszukiwaniem „C” wśród innych liter.


Tu jedną mam rączkę….

Zajęcia z terapii ręki mają na celu usprawnianie motoryki małej ale i dostarczanie wrażeń dotykowych i poznawanie dzięki nim różnych kształtów i struktur materiałów.

Uczniowie brali udział w ćwiczeniach i zabawach mających na celu rozwinąć sprawność całej kończyny górnej, sprawność manipulacyjną dłoni, umiejętność chwytu oraz koordynację między dłońmi.


 Sensoryczne zabawy światłem

Zabawa światłem to nie tylko świetna stymulacja zmysłu wzroku, ale też ćwiczenie pozwalające na doskonalenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Wysypaliśmy kaszę manną na podświetlony przez lampki blat i ćwiczyliśmy rysowanie palcami – liter, szlaczków oraz różnych kształtów, a także odbijaliśmy własne dłonie. Tworzyły się jasne oraz ciemne cienie, które zmieniały wygląd kaszy.

GRUDZIEŃ 2020

 Dzień herbaty - 15 grudnia 2020

 To był bardzo pachnący dzień.

15 grudnia 2020 r. na korytarzu „Kolorowej Szkoły” Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce unosił się wspaniały aromat herbaty. Ten owocowy zapach wydobywał się z sali lekcyjnej Oddziału Nr 1. Bowiem uczniowie świętowali „Dzień Herbaty”. Na zajęciach nie tylko było aromaterapia herbatkowa, ale i także stymulacja zmysłu smaku. Następnie uczniowie przygotowali zimową, ciepłą herbatkę, w której nie zabrakło pomarańczy, limonki czy cytrynki. A na koniec najpyszniejsze – degustacja!!! Hmmm…. cóż za smak i aromat :)


 

POZNAJEMY ZAWÓD FRYZJERA

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W tym czasie, nie tylko ubieramy choinkę i gotujemy świąteczne potrawy, ale musimy też zadbać o nasz wygląd, by przy wigilijnym stole oczarować całą rodzinę :). Dlatego też, na zajęciach uczniowie Oddziału Nr 1 „Kolorowej Szkoły” Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce uczyli się o zawodzie fryzjera. Poznali wszelkie jego atrybuty: suszarka do włosów, lokówka, prostownica, spinki, itd. Uczyli się wykonywać fryzury, takie jak: kucyk, warkocz czy kok. Doskonalili motorykę małą i dużą. Kształtowali umiejętności matematyczne: przeliczanie, określanie liczebności zbiorów. Ale co najważniejsze, zadbaliśmy o poczucie estetyki w swoim wyglądzie, a nasi uczniowie zdobyli nowe umiejętności. Na pewno ich fryzury podczas tegorocznych świąt zaskoczą nie jedną osobę!

LISTOPAD 2020

 Dzień Ciasta

To był bardzo smakowity dzień, bowiem uczniowie 26.11.2020 r. obchodzili „Dzień Ciasta”.

Zanim przeszliśmy do degustacji, najpierw trzeba było przygotować wszystkie potrzebne składniki, a następnie wyrobić nasze ciasto, co nie było łatwym zadaniem. Nasi uczniowie doskonale poradzili sobie z tym zadaniem.

Po 45 minutach cierpliwego czekania, mogliśmy spróbować naszego przepysznego wypieku – szarlotki. Mniam, mniam, mniam ….!


Tydzień Ciasta - Oddział 2

25 listopada obchodzony jest Dzień Ciasta. W szkole poszliśmy jednak o krok dalej i zorganizowaliśmy… TYDZIEŃ CIASTA!

Każdego dnia na uczniów czekały inne atrakcje, między innymi: zabawy ciastoliną własnoręcznie przygotowaną przez uczniów i zabarwioną wybranymi przez nich kolorami, smażenie naleśników, wykonanie czapek kucharskich z papieru, degustowanie ciast itd.

Zwieńczeniem całego „słodkiego tygodnia” było upieczenie ciasta jogurtowego.

Samodzielne przygotowanie ciasta stworzyło też okazję do doświadczania przez uczniów poczucia osobistego sukcesu i rozwijania umiejętności samoobsługowych.

To był bardzo udany tydzień!

Ciasto jogurtowe

 Ciastolina - 23 listopada 2020 r.

 Czapki kucharskie - 25 listopada 2020 r.

 
 

PAŹDZIERNIK 2020

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Poznali wiele instrumentów muzycznych, utrwalając pojęcia związane z muzyką oraz instrumentami muzycznymi. Dzięki oglądanej prezentacji multimedialnej, mogliśmy zobaczyć nieznane na co dzień instrumenty muzyczne, ale także usłyszeć i poznać wydawane przez nie dźwięki. Podczas zajęć uczniowie rozwijali percepcję słuchową, rozróżniając oraz wskazując obrazek/symbol Mówik słyszanego instrumentu.

Na zakończenie Międzynarodowego Dnia Muzyki odbył się koncert w wykonaniu naszych przedszkolaków z Kolorowego Przedszkola i uczniów z „Kolorowej Szkoły” Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce. Zaprezentowali oni swoje umiejętności muzyczne grając na instrumentach muzycznych. Koncert odbył się w prawdziwej scenerii, której uroku dodała kurtyna, która odsłaniała się, aby pokazać naszych artystów.

To był wspaniały koncert, który pokazał jak ogromne zdolności muzyczne mają nasi przedszkolacy oraz uczniowie. Każdy z nich podczas występu wykazał ekspresję muzyczną, wysiłek oraz zaangażowanie


„J” jak jabłko

Jesień dostarcza nam wiele smakowych inspiracji. Uczniowie przekonali się o tym na własnej ….. na własnych ustach.

Smak, węch i dotyk – to głównie te zmysły były wykorzystywane podczas zajęć. Nasi uczniowie najpierw dotykali jabłko, następnie poczuli jego zapach, a na koniec skosztowali.

Przy okazji mogliśmy wykonać wiele ćwiczeń usprawniając małą motorykę: obieranie, tarcie jabłuszka na tarce, malowanie, rozcieranie, wycinanie. Ale kto nie lubi musu z jabłek? Do tego zadania wykorzystaliśmy malakser, który został uruchomiony dzięki przyciskowi Big Switch oraz BJ Participation Box.

Na zajęciach wykorzystaliśmy także tablet, na którym nasi wychowankowie doskonalili spostrzegawczość oraz pamięć grając w grę „MÓWiK – Memory Owoce”. To był także idealny czas, aby poznać literkę „J”, która w końcu w naszym „Jabłuszku” pełni główną rolę.


 Dzień kundelka

Uczniowie obejrzeli krótką prezentację pt : "Jak należy zajmować się psem" oraz karmili głodnego pieska kosteczkami. Na koniec wykonali pracę plastyczno – techniczną – pieska z łączonych materiałów – kolorowego papieru i futerka.


WRZESIEŃ 2020

1,2,3…..liczysz Ty!

Uczniowie utrwalali umiejętności matematyczne : rozwiązywali jesienne karty pracy doskonaląc przy tym percepcję wzrokową, słuchową oraz motorykę małą.


Dzień spadającego liścia

Uczniowie obchodzili Dzień Spadającego Liścia. Na początku poznali dary jesieni, które możemy zobaczyć w parku lub lesie (kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębina, kolorowe liście).
Za pomocą symboli Mówik dobierali odpowiednie nazwy do prezentowanych skarbów jesieni.
Przywitaliśmy Jesień piosenką, w rytm, której uczniowie potrząsali materiałem wypełnionym jesiennymi liśćmi. Wykonali również pracę plastyczną „Jesienne liście”, malując farbami za pomocą rąk. Nasi uczniowie stworzyli przepiękne prace, pełne jesiennych barw. Wspólnie, w radosnych nastrojach bawiliśmy się liśćmi, rozrzucając je po całej sali, obserwując jak delikatnie wirują i opadają na ziemię.
Na twarzach naszych uczniów widniał uśmiech oraz radość.


Jesienny bukiet kwiatów

Uczniowie na zajęciach poczuli się niczym prawdziwi floryści. Bowiem tego dnia mieli możliwość przygotowania jesiennych bukietów z kwiatów, zebranych z pól, łąk oraz przydomowych ogrodów. Bogactwo roślin nadało niepowtarzalny charakter ich wytworom. A każdy z bukietów odzwierciedlał niesamowite poczucie estetyki naszych podopiecznych.


Światowy Dzień Pierwszej Pomocy - wrzesień 2020 r.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym.  Dlatego też w ramach „Światowego dnia pierwszej pomocy” nasi uczniowie na zajęciach edukacyjnych pogłębili wiedzę z tego zakresu.

Na początku obejrzeli krótki film instruktażowy, po czym zabrali się do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Poznali zawartość apteczki, nauczyli się opatrywać rany, a co najważniejsze, utrwalili numer alarmowy pogotowia ratunkowego.

 

Zajęcia - rok szkolny 2019/2020

Kronika - 2016/2017

Kronika - 2015/2016

Kronika - 2014/2015

Kronika - 2013/2014

 

Kronika - 2012/2013